Strona główna » Oszczędzanie i inwestowanie » Lokata bankowa czy polisolokata?

Lokata bankowa czy polisolokata?

Ponieważ zniknęły lokaty zwolnione od „podatku Belki”, a finanse nie znają próżni, to zadziałała zasada: jest zapotrzebowanie na rynku – jest produkt. W ostatnich miesiącach coraz bardziej popularne stają się „tajemnicze” polisy lokacyjne. Wiele osób obawia się takich nowości na rynku finansowym. Jednak nie ma się czego obawiać, ponieważ każdy z takich produktów bankowych musi przynosić klientowi pewną korzyść (oczywiście bankowi również), dzięki temu produkt może być konkurencyjny na rynku usług bankowych.rankinglokat.net

Polisa i lokata bankowa w jednym

Polisa lokacyjna, zwana również polisolokatą, nie jest typową lokatą bankową, a ubezpieczeniem. Zatem jest to swojego rodzaju hybryda, powstała w wyniku połączenia dwóch różnych usług bankowych. W przypadku polis lokacyjnych, dostawcą nie jest bank, a towarzystwo ubezpieczeniowe.

Bank w takiej sytuacji może być jedynie pośrednikiem, co należy mieć na uwadze. Klient zawiera umowę ubezpieczenia na życie i dożycie. Suma ubezpieczenia jest równa kwocie lokaty na tradycyjnym depozycie bankowym. Towarzystwo ubezpieczeniowe zobowiązuje się, że po określonym w umowie czasie zwróci wpłacony kapitał wraz z odsetkami.

Ominięcie podatku kapitałowego

Środki na polisach lokacyjnych, podobnie ja na lokatach bankowych są deponowane na określony okres (najczęściej 6 i 12 miesięcy) i z góry już wiadomo, jaki przyniosą zysk. Oprocentowanie z reguły wynosi 4-6, 5%. W niektórych ofertach jest niewiele mniejsze niż na tradycyjnych lokatach bankowych. Polisolokaty są dobrym sposobem na ominięcie podatku od zysków kapitałowych, tzw. podatku Belki, ponieważ premia nie stanowi zysku kapitałowego – nie podlega opodatkowaniu. Dodatkową zaletą polis lokacyjnych jest to, że w przypadku śmierci posiadacza polisolokaty, osoba dziedzicząca może ją przejąć bez żadnego postępowania spadkowego.

Brak gwarancji

Jednocześnie należy pamiętać, że pieniądze, które wpłacamy na polisolokatę, nie są objęte gwarancją Bankowego Funduszu Gwarancyjnego tylko Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego. Co oznacza, że w przypadku bankructwa towarzystwa ubezpieczeniowego, mamy zagwarantowane wypłatę tylko 50% zdeponowanej kwoty.

Czy warto skorzystać z polisolokaty, czy lepsza jest zwykła lokata bankowa?

Czy warto korzystać z takiego produktu? Na pewno warto sprawdzić ranking lokat sierpień 2015. Wszystko zależy od naszych indywidualnych potrzeb i możliwości finansowych. Jednakże idea 2 w 1 jest ciekawą propozycją dla wszystkich, którzy szukają alternatywnych rozwiązań lokacji oszczędności.