Strona główna » Edukator ekonomiczny » Czym charakteryzuje się dobre konto osobiste?

Czym charakteryzuje się dobre konto osobiste?

W teraźniejszych czasach jak wiadomo wszyscy prowadzą konta osobiste. Są to jedne z trzech gatunków depozytów w banku, z jakich naturalnie korzysta w zasadzie każdy.rankinglokat.net

Konta osobiste da się podzielić na parę różnorodnych rodzajów, z których najpopularniejszy jest w szczególności ROR, czyli konto oszczędnościowo-rozliczeniowe. Mianowicie prezentuje się ono w taki sposób, że umożliwia gromadzenie pieniędzy i tym samym pracuje jako charakterystyczna odmiana lokaty, czyli w przypadku sporej kwoty mieszczącej się na rachunku, naliczany jest co miesiąc odpowiedni procent, jaki w postaci ekstra pieniędzy doliczany jest do reszty ulokowanych przez nas środków.

Jednakże ostatnio kapitalizacja odsetek na ROR-ach stała się mniej opłacalna dla przeciętnego Kowalskiego. W większości popularnych banków, jakie pracują od wielu lat, pobierane są miesięczne opłaty, jakie nie dla każdego są atrakcyjne. W rezultacie za utrzymanie rachunku w niektórych bankach należy czasem zapłacić nawet i kilkadziesiąt złotych. Szczęśliwie kapitalnym rozwiązaniem okazują się być rachunki w bankowości internetowej, za których prowadzenie nie są naliczane żadne opłaty.

Niemniej jednak to konta oszczędnościowe stanowią świetne rozwiązanie na odłożenie pokaźnych pieniędzy. Czasami bowiem dzieje się tak, iż potrzebujemy zbierać większe pieniądze, które potem chcemy spożytkować na jakiś cel. Nie zawsze wrzucanie do skarbonki się udaje, ponieważ możemy stale z niej podbierać jakieś grosze na bieżące potrzeby. Rachunek oszczędnościowy pozwala jednak na zbieranie oszczędności z dużą stopą procentową. Klienci mają wówczas możliwość dostępu do pieniędzy w dowolnym czasie, oczywiście bez straty odsetek.

Kolejnym gatunkiem depozytu bankowego są popularne lokaty terminowe. W tym przypadku umowa podpisywana jest na ustalony okres i podobnie, jak w przypadku wyżej wspomnianych depozytów bankowych, również dotyczy gromadzenia oszczędności w banku. W tym jednakże przypadku bank zobowiązany jest oddać uzyskany kapitał razem z naliczonymi odsetkami na koniec okresu trwania lokaty. Zagłębiając się w szczegóły, lokaty można by rozróżnić prócz tego na odnawialne i nieodnawialne. W tym pierwszym przypadku po zakończeniu lokaty jest ona automatycznie odnawiana i nie następuje wypłata pieniędzy dla klienta.