Strona główna » Pieniądze i kapitał » Własne M – czy musi pozostać w sferze marzeń?

Własne M – czy musi pozostać w sferze marzeń?

Własne mieszkanie – w pewnym momencie chyba każdy z nas zaczyna o nim marzyć. Mamy różne wizje, jakie powinno ono być. Jedni wyobrażają sobie piękny dom na przedmieściach, inni znów przytulne mieszkanie w bloku. Bywa bardzo różnie, gusta ludzkie przecież również są rozmaite. shutterstock_190012658

Jakie by jednak to nasze wymarzone gniazdko nie było, zawsze wiąże się ono ze sporymi kosztami. Zakup mieszkania, budowa domu – to ogromne przedsięwzięcie finansowe. To dlatego wiele osób długo z tym zwleka, przez kilka lub nawet kilkanaście lat poprzestają na wynajmie mieszkania. Jednak w końcu przychodzi pora, że postanawiają coś z tym zrobić – na przykład wziąć kredyt hipoteczny.

Kredyty mieszkaniowe są dzisiaj bardzo popularne. Ma je naprawdę mnóstwo młodych małżeństw, a nawet osób samotnych. Osoby, które decydują o zakupie własnej nieruchomości, nie mają niestety innego wyjścia niż właśnie taki kredyt. W końcu na zaoszczędzenie tak ogromnych kwot nie ma właściwie żadnych szans, trwałoby to latami. Tymczasem kredyt mieszkaniowy możemy przecież otrzymać o wiele szybciej. Choć i tutaj trzeba załatwić sporo formalności, wybrać się przynajmniej kilka razy do banku. Musimy między innymi udowodnić swoją zdolność kredytową. Raczej nie mamy szans na pożyczkę, jeżeli nigdy wcześniej żadnej nie zaciągnęliśmy, jeśli jakąś właśnie spłacamy lub jeżeli nie mamy stałej pracy. Zorientujmy się w tych formalnościach wcześniej, by później nie być rozczarowanym, że najtańszy kredyt hipoteczny zupełnie nam nie przysługuje.

Jak wybrać kredyt?

Wzięcie kredytu to poważna decyzja. Ale istotny jest również jego wybór. Każdy z nas chciałby znaleźć ten najlepszy kredyt hipoteczny. Ale jaki to? Oczywiście w miarę możliwości jak najtańszy. Musimy więc szukać takiego o jak najniższym oprocentowaniu. Z drugiej jednak strony koniecznie zastanówmy się, na jakie raty możemy sobie pozwolić. Od tego będzie również zależała długość spłaty kredytu. Im ona krótsza, tym raty niestety będą wyższe. Weźmy tutaj pod uwagę swoje dochody, ale pamiętajmy również o możliwości wystąpienia nieprzewidzianych okoliczności.