Strona główna » Oszczędzanie i inwestowanie » Konto bankowe – czy można obejść się bez rachunku w banku?

Konto bankowe – czy można obejść się bez rachunku w banku?

W teraźniejszych czasach jak wiadomo wszyscy mają konta osobiste. Są to jedne z paru rodzajów depozytów bankowych, z jakich oczywiście korzysta zasadniczo każdy. konsolidacja

Konta osobiste da się podzielić na kilka przeróżnych odmian, z których najpowszechniejszy jest nade wszystko ROR, czyli rachunek oszczędnościowo-rozliczeniowy. W praktyce wygląda on w taki sposób, że pozwala zbierać pieniądze i przy okazji funkcjonuje jako specyficzny wariant lokaty, czyli w przypadku dużej kwoty umieszczonej na koncie, naliczany jest miesięcznie pewien procent, jaki w formie ekstra środków dodawany jest do całości zdeponowanych przez nas środków.

Niestety ostatnio naliczanie odsetek na ROR-ach stało się mniej sprzyjające dla zwykłych zjadaczy chleba. W większości znanych banków, które funkcjonują od dziesięcioleci, pobierane są miesięczne opłaty, które nie dla każdego są niewielkie. Stąd też za prowadzenie rachunku w wybranych bankach potrzeba nieraz zapłacić nawet i kilkanaście złotych. Stąd też ciekawą metodą okazują się być konta w bankowości internetowej, za których użytkowanie nie są naliczane żadne opłaty.

Niemniej jednak to konta oszczędnościowe stanowią wypróbowany sposób na oszczędzenie pokaźnych pieniędzy. Czasem bowiem bywa tak, że usiłujemy zbierać jakieś oszczędności, jakie potem chcemy spożytkować na jakiś cel. Nie zawsze wrzucanie do skarbonki się udaje, ponieważ możemy nadal z niej podbierać jakieś drobne na bieżące potrzeby. Konto oszczędnościowe pozwala jednak na zbieranie pieniędzy z dużą stopą procentową. Klienci mają wówczas sposobność dostępu do gotówki w preferowanym czasie, naturalnie bez utraty odsetek.

Ostatnim gatunkiem depozytu bankowego są popularne lokaty terminowe. W tej sytuacji umowa zawierana jest na ustalony okres i podobnie, jak w przypadku wcześniej wspomnianych ofert bankowych, także dotyczy gromadzenia pieniędzy w banku. W tym jednakże przypadku bank zobowiązany jest wypłacić uzyskany kapitał wraz z naliczonymi odsetkami na koniec okresu trwania lokaty. Zagłębiając się w szczegóły, lokaty można by podzielić dodatkowo na odnawialne i nieodnawialne. W tym pierwszym wariancie po zakończeniu umowy jest ona natychmiast odnawiana i nie następuje wypłata środków dla klienta.