Strona główna » Oszczędzanie i inwestowanie » Jak pomnożyć swój kapitał?

Jak pomnożyć swój kapitał?

Lokaty bankowe to jeden z wariantów depozytów bankowych, dzięki jakim posiadacze wpłacanej gotówki mogą zarobić kolejne pieniądze. Jest to w teraźniejszych czasach ciągle najlepszy sposób na ulokowanie sporej kwoty pieniędzy w celach zarobkowych. Odnalezienie zyskownej lokaty nie jest jednak takie szybkie, jakby się to mogło na początku zdawać. Na co więc wypada zwrócić uwagę, jeżeli pragnie się mieć lokatę w banku?finanse polaków

Na początku pod uwagę potrzeba wziąć oprocentowanie lokat, ponieważ to od tego współczynnika w większości okoliczności zależy suma pieniędzy, które będzie można na takiej lokacie osiągnąć. Tutaj także powstaje pytanie – czy świetną metodą na rozmnożenie środków na lokacie jest oprocentowanie stałe czy zmienne?

Przez jednych za najlepsze lokaty uchodzą te, które posiadają stałe oprocentowanie, ponieważ są o wiele czytelniejsze – właściciel kapitału wie na starcie bowiem, jakie będą zyski, ponieważ równe oprocentowanie umożliwia wykonanie potrzebnych wyliczeń. Inni tymczasem nastawiają się na uruchomienie lokaty ze zmiennym oprocentowaniem, w tym jednak wypadku trudno powiedzieć wcześniej, jaki będzie zysk z lokaty, ponieważ przez okres jej działania oprocentowanie będzie się zmieniać, przez co naliczanie odsetek tak samo może być większe bądź mniejsze.

Która lokata będzie interesującym rozwiązaniem na szybki zysk? Niestety nie da się udzielić uniwersalnej odpowiedzi na podobne zapytanie. Jeżeli stopy procentowe rosną w kraju, trzeba pomyśleć na przykład nad lokatą ze zmiennym oprocentowaniem, bowiem zwiększanie się stopy powoduje ukazanie się korzystniejszych ofert lokat w bankach, tj. mających lepsze oprocentowanie. Wtedy na depozycie ze zmiennym oprocentowaniem z takich zmian korzysta się błyskawicznie, jednakże w przypadku lokat ze stałym oprocentowaniem, jej założyciel będzie musiał zerwać lokatę, lub też poczekać do jej zamknięcia i wtedy dopiero będzie mógł otworzyć następną, na już lepszych zasadach. Do tego momentu niestety stopy procentowe ponownie mogą spaść. Warto przed założeniem jakiejkolwiek lokaty bankowej przejrzeć ranking lokat i sprawdzić, który z banków będzie mógł zaproponować najlepsze warunki, tak samo dla lokaty ze stałą, ale i zmienną stopą.