Strona główna » Finanse w Polsce » Czy warto się decydować na kredyt konsolidacyjny?

Czy warto się decydować na kredyt konsolidacyjny?

Kredyt konsolidacyjny to niekiedy jedyne wyjście z tarapatów finansowych. Takiemu wyjściu też powinien on służyć. Mimo wszelkich bowiem zalet kredytów konsolidacyjnych wymienianych przez oferujące taką usługę banki, niestety nigdy nie będzie ona tak opłacalna, jak ją reklamują. rankinglokat.net

Jeżeli natomiast przewidujemy kłopoty w spłacie dotychczasowych zadłużeń wynikające na przykład z nagłych i niespodziewanych wydatków, spowodowanych wydarzeniami losowymi, warto najpierw udać się do banku w celu negocjacji warunków ich spłaty. Być może uda się odroczyć spłatę, lub uzgodnić przerwę w płatnościach. Jeżeli to nie przyniesie pożądanych rezultatów, wtedy dopiero kredyt konsolidacyjny będzie właściwym rozwiązaniem. Na czym zatem on polega?

Na czym polega kredyt konsolidacyjny?

Kredyty konsolidacyjne oferują krótko mówiąc zamianę sumy kilku rat w jedna mniejszą. Jak to możliwe? Oczywiście nie chodzi o to, że bank coś za nas spłaci, czy że faktycznie obniży koszty kredytu, chociaż niekiedy, na przykład w przypadku stałych klientów faktycznie nieco je obniża, są to jednak przypadki rzadkie i indywidualne. Najczęściej mniejsza ratę uzyskuje się za pomocą wydłużonego okresu kredytowania, co już nie wydaje się tak atrakcyjną opcją, jednak jak wcześniej wspomniano, zważywszy na kłopoty w spłacie, niekiedy jedyną. W efekcie koszt kredytu konsolidacyjnego zawsze będzie większy. Biorąc wydłużony okres spłaty musimy się bowiem liczyć ze spłatą większych odsetek. Poza tym banki doliczają kolejne prowizje i ubezpieczenia, które również zostają wliczone w ratę kredytu. Należy bezwzględnie sprawdzić, czy z dodatkowymi kosztami nie wiąże się przedterminowa spłata takiego kredytu, należy bowiem pamiętać, ze kłopoty finansowe mogą się skończyć równie szybko, jak się zaczęły. Docelowe spłacamy niekiedy o wiele większa cumę, niżby to miało miejsce w przed zaciągnięciem kredytu konsolidacyjnego. Warto zatem przeanalizować oferty różnych banków, porównać je a nawet skorzystać z usług doradcy finansowego, który oceni, jak duże są nasze kłopoty i czy uda się je rozwiązać bez zaciągania kolejnych kosztownych zadłużeń.

Czy to się opłaca

Kredyt konsolidacyjny, jak każdy inny kredyt nigdy nie będzie dla klienta opłacalny. Czasami jednak jest jedyną słuszną alternatywa dla zaistniałych kłopotów finansowych, lub nagłych wydatków i może pomóc podreperować domowy budżet. Dzieje się tak jednak wyłącznie w przypadku gdy decyzja o nim jest skrupulatnie przemyślana i przeanalizowana bez pośpiechu.

Sprawdź aktualny ranking kredytów konsolidacyjnych.