Strona główna » Oszczędzanie i inwestowanie » Dla kogo dobra jest lokata bankowa?

Dla kogo dobra jest lokata bankowa?

Nauka oszczędzania pieniędzy powinna być wdrażana w domu rodzinnym od najmłodszych lat. Tymczasem zdecydowana większość osób dorosłych nie ma nawyków odkładania środków pieniężnych, zatem nie będą one w tym temacie w stanie wygenerować wzorca dla swoich dzieci. Oszczędzania można jednak nauczyć się w każdym wieku – wystarczy opracować sobie konkretny cel, na który zacznie się oszczędzać pieniądze, a także wybrać sposób oszczędzania.rankinglokat.net

Metoda „na czarną godzinę” nie działa

O „czarnej godzinie” wiele się słyszy i krążą o niej same legendy. „Czarna godzina” może być każdym nieprzewidzianym zdarzeniem losowym – na przykład nagłym zachorowaniem czy wypadkiem, który zablokuje zdolność do zarobkowania pieniędzy. Może też być niespodziewaną utratą zatrudnienie. Metoda na „czarną godzinę” jest charakterystyczna dla starszych osób, w szczególności dla seniorów, którzy całe swoje życie zbierali pieniądze właśnie na nią. W praktyce kończyło się to tak, że pieniądze były upychane w domach w najbardziej zaskakujących miejscach – ostatnią sensacją była poduszka, którą ktoś wyrzucił po śmierci żyjącej w skrajnej biedzie staruszki, a która podczas segregacji śmieci wyrzuciła z siebie siedemdziesiąt tysięcy złotych.

Cel musi być mierzalny i widoczny

Dobrze jest mieć cel lub marzenia, do realizacji których potrzebne są pieniądze. Takim celem może być na przykład zakup mieszkania. Osoba myśląca o tego typu inwestycji dziesięć razy zastanowi się nim wyda pieniądze na zakup gadżetu z nowej promocji. Całkiem prawdopodobne jest, że z oszczędności nie uzbiera całej kwoty niezbędnej na kupno własnego lokum – ale dość szybko może uzbierać pieniądze na wkład własny, a to już ułatwia procedowanie kredytu hipotecznego w banku.

Pomocne jest porównanie lokat

Lokaty bankowe są dobre dla osób, które chcą w spokoju oszczędzać pieniądze. To znaczy chcą mieć możliwość jakiegoś zarobku na swoich oszczędnościach, ale nie życzą sobie z tym tematem wiązania żadnego wysiłku czy emocji. Czyli nie wchodzi w grę ryzykowanie na giełdzie czy poprzez inwestowanie w rozmaite fundusze. Lokata bankowa kojarzy się z bezpieczeństwem – nie można dać się skusić łatwym zarobkiem w instytucjach pozabankowych, inaczej można powtórzyć nieszczęście osób, które zaufały Amber Gold. W wyborze lokaty najlepszy będzie internetowy ranking lokat.