Strona główna » Finanse w Polsce » Atrakcyjny kredyt hipoteczny

Atrakcyjny kredyt hipoteczny

Pożyczka w banku na kilkaset tysięcy, którą spłacać będziemy przez najbliższych 25-30 lat, z pewnością budzi obawy. Większość kredytobiorców nie jest finansistami, stąd też często podejmowaniu decyzji o podpisaniu umowy towarzyszą wątpliwości.

Od czego zacząć

Dobrym rozwiązaniem jest skorzystanie z pomocy profesjonalisty. Doradca finansowy pomoże nam określić jaka jest nasza zdolność kredytowa, jak ją zwiększyć, a także – w jaki sposób przygotować się do złożenia wniosku. Oprócz zgromadzenia niezbędnych dokumentów, równie istotne jest pozamykanie wcześniejszych zadłużeń, a więc zlikwidowanie limitu na karcie kredytowej czy koncie bankowym. Takie spotkanie z doradcą będzie też pewną wskazówką, na jaki kredyt możemy liczyć w naszej sytuacji finansowej, a co za tym idzie – zorientujemy się jakie mieszkania będą w naszym zasięgu. Dzięki temu zawęzi się nieco pole poszukiwań nieruchomości.

Najlepszy kredyt hipoteczny, czyli jaki?

Wybór kredytu to pewnością niezwykle indywidualna sprawa. Nawet jeśli ktoś z naszych znajomych lub rodziny zachwala ofertę swojego banku, bądźmy krytyczni. Na wysokość kredytu i jego całkowity koszt składa się wiele czynników. Jednym z nich jest nasza zdolność kredytowa. Jeśli możemy poświadczyć stały dochód odpowiednim dokumentem, jak np. umowa o prace na czas nieokreślony, a w dodatku mamy czystą historię w Biurze Informacji Kredytowej, z pewnością możemy negocjować bardziej korzystne warunki. Jeśli jednak mamy zbyt mało oszczędności na pokrycie wkładu własnego, a w dodatku zatrudnieni jesteśmy na umowę-zlecenie, prawdopodobnie trudno nam będzie znaleźć tani kredyt mieszkaniowy.

Jak wybierać?

Przede wszystkim rozsądnie. Przeglądając aktualny ranking kredytów hipotecznych zwróćmy uwagę nie tylko na wysokość oprocentowania, czy narzuconej przez bank marży, ale również sprawdźmy jaką prowizję przyjdzie nam zapłacić wraz z otrzymaną pożyczką. Oczywiście duże znaczenie ma również fakt, czy zależy nam na maksymalnym obniżeniu kosztów kredytu, czy też chcemy spłacić go w jak najkrótszym czasie. Po wstępnej selekcji najciekawszych ofert nie pozostaje nic innego jak porozmawiać z pracownikami wybranych banków.